កិច្ចប្រជុំសមាជិក ស្តីពីពង្រាងសេចក្ដីណែនាំកាតព្វកិច្ចសារពើពន្ធ របស់សមាជិកសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា
សមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា (CATA) ក្រោមការដឹកនាំពី ឧកញ៉ា ឆាយ ស៊ីវលីន បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំសមាជិកនារសៀលថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៦ ក្នុងគោលបំណងពិភាក្សាលើពង្រាងសេចក្ដីណែនាំស្ដីពីកាតព្វកិច្ចសារពើពន្ធរបស់អ្នកជាប់ពន្ធដែលប្រកបអាជីវកម្មជាភ្នាក់ងារទេសចរណ៍ និងការីទេសចរណ៍ របស់អគ្គនាយកដ្ឋានពន្ធដា ដើម្បីផ្តល់ឱកាសដល់សមាជិកនឹងអ្នកប្រកបអាជីវកម្មក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ ឱ្យយល់កាន់តែច្បាស់ អំពីកាតព្វកិច្ចពន្ធ ការប្រកាសពន្ធ ការអនុវត្តអោយអនុលោមតាមច្បាប់នានាការបង្កើតឱកាសទំនាក់ទំនងផ្ទាល់ជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាកម្មផ្នែកច្បាប់ និងពន្ធ រួមទាំងការប្រើប្រាស់សេវាកម្មពីក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាកម្មផ្នែកច្បាប់ និងពន្ធប្រកបដោយទំនុកចិត្ត។
កម្មវិធីបានប្រព្រឹត្តទៅដោយជោគជ័យ ដោយមានការចូលរួមលើកឡើងពីបញ្ហាប្រឈមនានា ការកង្វះខាតនូវពត៌មាន វិធីសាស្រ្តក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាទៅតាមកាលៈទេសៈផ្សេងៗ។ ក្រោមការចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា (CATA) និងការចូលរួមយ៉ាងសកម្មពីសមាជិកសមាគម បណ្តាក្រុមហ៊ុនទេសចរណ៍ ការីទេសចរណ៍ ប្រតិបត្តិករទេសចរណ៍ និងមានការចូលរួមពីទីភ្នាក់ងារផ្នែកច្បាប់ និងពន្ធដែលបានជួយបកស្រាយយ៉ាងច្បាស់លាស់ចំពោះបញ្ហា និងចម្ងល់ផ្សេងៗរបស់សមាជិកក្នុងវិស័យទេសចរណ៍ និងបន្តឱ្យមានការរៀបចំកិច្ចប្រជុំជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធ ជាពិសេសក្រុមការងារផ្នែកពន្ធដា ដើម្បីបញ្ជ្រាបការយល់ដឹងកាន់តែប្រសើរឡើង។

Members' meeting on the draft guidelines on fiscal obligations of Cambodia Tourism Association members
The Cambodia Tourism Association (CATA), under the leadership of its President, Oknha Chhay Sivlin, organized a members’ meeting on the afternoon of March 11, 2026. The purpose of the meeting was to discuss the draft guideline on tax obligations for taxpayers operating as travel agents and tour operators, issued by the General Department of Taxation. This initiative aimed to provide members and businesses in the tourism sector with a clearer understanding of tax obligations, tax declarations, and compliance with relevant laws. It also created opportunities for direct engagement with legal and tax service providers, as well as building confidence in utilizing professional legal and tax services.
The event was successfully conducted, with active discussions on various challenges, gaps in information, and practical approaches to addressing issues in different situations. The meeting was attended by CATA leadership, active participation from association members, travel agencies, tour operators, and tourism businesses. Legal and tax service providers were also present to clearly explain and address concerns and questions raised by members in the tourism sector. There are plans to continue organizing similar meetings with relevant stakeholders, especially the tax authorities, to further enhance understanding.