ព្រឹត្តិការណ៍ទេសចរណ៍វប្បធម៌អន្តរជាតិដ៏ធំអំពីក្បាច់គុនចម្រុះ កម្ពុជា-ចិន
ថ្ងៃទី៣០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៦ ប្រធានសមាគមទេសចរណ៍កម្ពុជា ឧកញ៉ា​ ឆាយ​ សុីវលីន​ បាន អញ្ជើញចូលរួម​ ព្រឹត្តិការណ៍​មហោស្រពក្បាច់គុនចម្រុះ កម្ពុជា–ចិន «និស្ស័យក្បាច់គុនល្បុក្កតោ–សៅលីង វិលវិញជួបគ្នានៅមុខអង្គរ» ត្រូវបានរៀបចំឡើងនៅបរិវេណខាងជើងប្រាសាទបាយ័ន ខេត្តសៀមរាប ដោយក្រសួងទេសចរណ៍ សហការជាមួយវត្តសៅលីង ស្ថានទូតចិន និងភាគីពាក់ព័ន្ធ។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះបានប្រព្រឹត្តទៅក្រោមអធិបតីភាព ឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ និងមានការចូលរួមពីភ្ញៀវជាតិ អន្តរជាតិ និងប្រជាពលរដ្ឋជាង ២,០០០ នាក់។
កម្មវិធីបានបង្ហាញសិល្បៈក្បាច់គុនបុរាណដ៏មានតម្លៃរបស់កម្ពុជា ដូចជា ល្បុក្កតោ និងគុនខ្មែរ រួមជាមួយសិល្បៈក្បាច់គុនចិនដ៏ល្បីល្បាញ ដូចជា សៅលីង និងថាយជី។ ព្រឹត្តិការណ៍នេះក៏ត្រូវបានផ្សាយបន្តផ្ទាល់ ដោយទាក់ទាញអ្នកទស្សនាប្រមាណជាង ៥០ម៉ឺននាក់ពីជុំវិញពិភពលោក។
មហោស្រពនេះមានគោលបំណងលើកកម្ពស់ការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌ និងពង្រឹងមិត្តភាពរវាងកម្ពុជា–ចិន ខណៈពង្រីកសក្តានុពលទេសចរណ៍ និងផ្សព្វផ្សាយអត្តសញ្ញាណវប្បធម៌ជាតិទៅកាន់ទីផ្សារអន្តរជាតិ។

The large-scale international culture tourism event on Cambodia-China
On April 30, 2026, President of the Cambodian Tourism Association, Oknha Chhay Sivlin, was invited to attend the Cambodia-China Mixed Martial Arts Festival “The Spirit of Bok-Too and Shaolin Martial Arts, Reuniting in Front of Angkor” organized at the northern perimeter of Bayon Temple, Siem Reap Province by the Ministry of Tourism in collaboration with the Shaolin Temple, the Chinese Embassy and relevant parties. The event was presided over by His Excellency Huot Hak, Minister of Tourism, and was attended by more than 2,000 national and international guests and citizens.
The program showcased Cambodia’s valuable traditional martial arts such as Bok-Too and Kun Khmer, along with famous Chinese martial arts such as Shaolin and Tai Chi. The event was also broadcast live, attracting more than 500,000 viewers from around the world.
The festival aims to promote cultural exchange and strengthen friendship between Cambodia and China while expanding tourism potential and promoting national cultural identity to the international market.