ខេត្តឧត្តរមានជ័យ : ប្រាសាទ​តា ក្របី
ប្រាសាទ​តា ក្របី ​ចាប់ផ្តើម​មាន​កេរ្តិ៍​ឈ្មោះល្បីល្បាញ​ក្រោយ​ពេល​​ទាហាន​កម្ពុជា និង​ថៃ វាយ​ប្រយុទ្ធគ្នា ដើម្បី​គ្រប់គ្រង​ប្រាសាទចំណាស់នេះ។ បច្ចុប្បន្ន​ទីតាំង​ប្រាសាទមាន​ទាំង​ទាហានខ្មែរថៃ​​ឈរជើង​ តែ​ភ្ញៀវទេសចរ​នៅតែ​អាច​ទៅ​ទស្សនា​បាន​ជា​ធម្មតា។ប្រាសាទតាក្របី ឬប្រាសាទតង្វាយ ជាស្ថាបត្យកម្មខ្មែរចាប់ពីសតវត្សទី១១ ដល់ទី១៣។ ក្នុងរាជព្រះបាទសូយ៌្យវម៌្មទី១ និង ព្រះបាទឧទយាទិត្យវម៌្មទី២។ ដើម្បីឧទ្ទិសដល់ព្រះឥសូវ ដូចគ្នាទៅនឹង ប្រាសាទព្រះវិហារ ប្រាសាទតាមាន់ធំ ប្រាសាទតាមាន់តូច ដែលស្ថិតនៅលើជួរភ្នំដងរែក។ ប្រាសាទមានទីតាំងស្ថិតនៅ ភូមិឈើស្លាប់ ឃុំគោកខ្ពស់ ស្រុកបន្ទាយអំពិល ខេត្តឧត្តរមានជ័យ។ កេរ្តិ៍ឈ្មោះប្រាសាទនេះចាប់ផ្ដើមល្បីល្បាញក្រោយពេលមានការចុះផ្សាយរបស់បណ្ដាញសារព័ត៌មានក្នុងពេលកាលពីប៉ុន្មានសិបឆ្នាំមុនថា កងទាហានកម្ពុជា និងថៃ មានការវាយប្រយុទ្ធគ្នា ដើម្បីគ្រប់គ្រងប្រាសាទតាក្របីនេះ។ប្រាសាទតាក្របី មានចម្ងាយប្រមាណ៨៥គីឡូម៉ែត្រពីទីរួមខេត្តឧត្តរមានជ័យ។ ដើម្បីទៅដល់ប្រាសាទតាក្របី គេត្រូវធ្វើដំណើរតាមផ្លូវក្រួសក្រហម ចេញពីទីប្រជុំជន ក្រុងសំរោងតាមទិសខាងលិច។នៅតាមផ្លូវមានព្រៃឈើ ដែលកន្លែងខ្លះនៅក្រាស់ កន្លែងខ្លះឡើងស្ដើង ដោយសារមានការកាប់ឈើដើម្បីធ្វើផ្លូវកន្លងមក។ នៅលើប្រាសាទតាក្របី មានទាហានថៃ និងទាហានខ្មែរយាមល្បាតការពារនៅតំបន់នោះ ពីព្រោះប្រាសាទនោះនៅកៀកព្រំប្រទល់ដែនកម្ពុជា-ថៃ។នៅលើប្រាសាទតាក្របី មានទាហានថៃចំនួន២នាក់អង្គុយនៅក្បែរប្រាសាទ។ចំណែកនៅក្បែរនោះដែរ មានទាហានខ្មែរចំនួន៣នាក់ ក៏ដើរល្បាតជុំវិញប្រាសាទតាក្របីដែរ។ទាហានខ្មែរ និងថៃទាំង៥នាក់នោះ មិនឲ្យមានកាន់អាវុធឡើយ។ ទាហានខ្មែរមួយរូប ដែលសុំមិនចេញឈ្មោះបានឲ្យដឹងថា ការយាមល្បាតនៅក្បែរគ្នារបស់កងទ័ពទាំង ២ប្រទេសនេះ គឺធ្វើឡើងដើម្បីសម្រួលកុំឲ្យមានការប្រឈមមុខដាក់គ្នា និងមានភាពតានតឹងរវាងគ្នា និងគ្នា។ ប្រភពទាហានខ្មែរបានឲ្យដឹងថា ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ និងថៃ អាចចូលទៅមើលប្រាសាទ តាក្របីនោះបាន ដោយមានទាហានជូនដំណើរ។ បើសិនជាអ្នកចង់មើលប្រាសាទជាជនជាតិខ្មែរ ហើយចូលទៅតាមច្រកផ្លូវពីប្រទេសខ្មែរ ពេលទៅដល់ គឺទាហានខ្មែរជាអ្នកជូនដំណើរមើលប្រាសាទ និងដើម្បីប្រាប់ដំណឹង អំពីកន្លែងណា ដែលអាចទៅបាន និងកន្លែងណា ដែលមិនអាចទៅបាន ពីព្រោះទីនោះជាតំបន់ទាហានគ្រប់គ្រង។ប្រភពឯកសារជាច្រើនបានអះអាងថា ប្រាសាទនេះជារបស់ខ្មែរ។
-លោក សំបូរ មាណ្ណារ៉ា ជាសាស្ត្រាចារ្យប្រវត្តិសាស្ត្រនៅសកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ និងសកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្ត្រ បានមានប្រសាសន៍ថា តាមប្រវត្តិសាស្ត្រ ប្រាសាទតាក្របីកសាងឡើងក្នុងសតវត្សទី១១ និង ១២ ដើម្បីឧទ្ទិសដល់ព្រះឥសូរ។លោក សំបូរ មាណ្ណារ៉ា៖ «ចំពោះទស្សនៈ នៃការកសាងប្រាសាទ ជាទូទៅប្រាសាទទាំងអស់កសាងឡើងដើម្បីគោរពចំពោះអាទិទេព។ បើអាទិទេពជាព្រះឥសូរ គឺគេឲ្យតម្លៃទៅលើព្រះឥសូរ បើគេគោរពព្រះវិស្ណុ គេឲ្យតម្លៃទៅលើព្រះវិស្ណុ។ ក៏ប៉ុន្តែចំពោះទស្សនៈខ្ញុំ ប្រាសាទនេះ គឺឧទ្ទិសថ្វាយចំពោះ ព្រះឥសូរច្រើនជាង។ប្រាសាទតាក្របីមានឈ្មោះពិត តាមទស្សនៈខ្មែរឈ្មោះ ប្រាសាទព្រះដង្វាយ»។
-លោក ឈុំ សុជាត ជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការពារជាតិ។ លោកបានមានប្រសាសន៍ថា មិនមានគោលការណ៍យាមល្បាតរួមគ្នារវាងទាហានខ្មែរ ជាមួយទាហានថៃ នៅតំបន់ប្រាសាទតាក្របី និងតាមាន់នោះឡើយ។លោក ឈុំ សុជាត៖ «នៅប្រាសាទតាក្របីនោះ វានៅកៀកព្រំដែន។ ប្រាសាទនោះមានចម្ងាយ១៤ ឬ១៥ម៉ែត្រពីព្រំដែនប៉ុណ្ណោះ ហើយថៃគេមកត្រឹមព្រំដែនគេ ហើយយើងនៅត្រឹមព្រំដែនយើងហ្នឹង។ ការជួបជុំនោះ ជួនកាលជាមនោសញ្ចេតនា ទៅហូបបាយហូបទឹកអីជាមួយគ្នាហ្នឹងណា។ អត់មានយាមកាមអីជុំគ្នាទេ»។
-លោក ហុក សុវិទ្យា ជាអនុប្រធានមន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តឧត្តរមានជ័យ។ លោកបានមានប្រសាសន៍ឲ្យដឹងថា ប្រាសាទតាក្របីនេះ អាចមានលទ្ធភាពរៀបចំ ជាតំបន់ទេសចរណ៍បាន។ ប៉ុន្តែដោយសារនៅមានទាហានខ្មែរ និងថៃយាមការពារ ក្បែរប្រាសាទនេះ ហើយប្រាសាទនោះនៅក្នុងតំបន់ ដែលអាចមានការប្រយុទ្ធគ្នានោះ ទើបមន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្ត មិនទាន់អាចរៀបចំធ្វើអ្វីដើម្បីទាក់ទាញភ្ញៀវទេសចរ ឲ្យទៅលេងបាននៅឡើយទេនៅបច្ចុប្បន្ននេះ។លោក ហុក សុវិទ្យា៖ «ឥឡូវនេះវានៅក្នុងការការពាររបស់កម្លាំងកងខេមរភូមិន្ទយើង។ ថ្ងៃក្រោយយើងចរចាត្រូវគ្នារឿងព្រំដែនចប់សព្វគ្រប់ហើយអស់។កន្លែងនោះនឹងក្លាយជារមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍ហើយ»។ ប៉ុន្តែលោកបានឲ្យដឹងថា រៀងរាល់ថ្ងៃបុណ្យទានធំៗ ដូចជាបុណ្យចូលឆ្នាំ បុណ្យភ្ជុំ តែងតែមានមនុស្សច្រើនកុះករទៅលេងប្រាសាទនេះ។ ក្រៅពីថ្ងៃបុណ្យក៏មានមនុស្សទៅទស្សនាប្រាសាទទាំង២នោះដែរ គ្រាន់តែមានចំនួនតិចតួច ជាពិសេសលោកយាយចាស់ៗ តែងតែម៉ៅឡានឈ្នួលដើម្បីជិះឡើងទៅធ្វើពិធី បន់ស្រន់នៅប្រាសាទលើជួរភ្នំដងរែកនោះ។បើលោកអ្នកស្ដាប់ចង់ទៅទស្សនាប្រាសាទតាក្របីសុំកុំភ្លេចខ្ចប់បាយ និងទឹកទៅផង ពីព្រោះ នៅតំបន់ប្រាសាទនេះមិនមានហាងលក់បាយទឹក ដូចតំបន់ទេសចរណ៍នានានោះឡើយ

Ta Krabey Temple became famous after Cambodian and Thai soldiers fought to control the ancient temple. Currently, the temple site is occupied by both Cambodian and Thai soldiers, but tourists can still visit it regularly. Ta Krabey Temple or Thanvaet Temple is a Khmer architectural monument from the 11th to 13th centuries. During the reigns of King Soyarwavarman I and King Udayathitiyavarman II. Dedicated to the god Iso, similar to Preah Vihear Temple, Ta Moan Thom Temple, and Ta Moan Toch Temple, which are located on the Dangrek Mountain Range. The temple is located in Cheu Thaet Village, Kok Klu commune, Banteay Ampil district, Oddar Meanchey province. The temple became famous after media reports a few decades ago that Cambodian and Thai soldiers fought to control Ta Krabey Temple. Ta Krabey Temple is approximately 85 kilometers from the provincial capital of Oddar Meanchey. To reach the Ta Krabey Temple, one must travel along the red dirt road from the town of Samrong to the west. Along the road are forests, some of which are thick and some of which are thin due to logging to make the road. At Ta Krabey Temple, Thai and Cambodian soldiers patrol the area because the temple is close to the Cambodian-Thai border. At Ta Krabey Temple, two Thai soldiers sit near the temple. Nearby, three Cambodian soldiers also patrol around Ta Krabey Temple. The five Cambodian and Thai soldiers are not allowed to carry weapons. A Cambodian soldier, who asked not to be named, said that the patrolling of the two countries’ armies is done to avoid confrontation and tension between them. A Cambodian military source said that Cambodian and Thai citizens can visit Ta Krabey Temple with soldiers. If you want to see the temple as a Khmer and enter through the gate from Cambodia, when you arrive, the Khmer soldiers will be the ones to show you around the temple and to inform you about where you can go and where you can’t go because it is a military-controlled area. Many sources claim that this temple belongs to the Khmer.
- Mr. Sambor Mannara, a history professor at the Royal University of Phnom Penh and Pannasastra University, said that according to history, Takrabei Temple was built in the 11th and 12th centuries to be dedicated to the god Iso. Mr. Sambor Mannara: “From the perspective of building temples, in general, all temples are built to respect the deity. If the deity is Iso, they value Iso. If they respect Vishnu, they value Vishnu. But in my opinion, this temple is more dedicated to Iso. The real name of Takrabei Temple, from the Khmer perspective, is Prasat Preah Dangvaet.”
- Mr. Chhum Socheat, spokesman for the Ministry of National Defense. He said that there is no joint patrol between Cambodian and Thai soldiers in the area of ​​Takrabei and Ta Moan temples. Mr. Chhum Socheat: “At Takrabei temple, it is close to the border. The temple is only 14 or 15 meters from the border, and the Thais come to their border and we stay at our border. The meeting is sometimes romantic, like going to eat and drink together. There is no guarding or sexual intercourse.” - Mr. Hok Sovithya, Deputy Director of the Oddar Meanchey Provincial Tourism Department. He said that Takrabei temple has the potential to be developed as a tourist area. However, because there are still Cambodian and Thai soldiers guarding the temple near the temple and the temple is in an area where there may be fighting, the provincial tourism department has not been able to prepare anything to attract tourists to visit it yet. Mr. Hok Sovithya: “It is now under the protection of our Royal Cambodian Army. The next day, we will negotiate the border issue and everything will be over. The place will become a tourist resort.” But he said that every big festival, such as New Year's Day and Pchum Day, there are always a lot of people visiting the temple. Apart from the festival, there are also people visiting the two temples, but only a small number, especially the elderly, who often rent a car to go up to the temple on the Dang Rek mountain range to pray. If you want to visit Takrabei Temple, don't forget to pack rice and water because there are no rice and water shops in the temple area like other tourist areas.