ខេត្តពោធិ៍សាត់ : ជួរភ្នំក្រវាញ
ជួរភ្នំក្រវាញ មានទំហំ ១.៥លានហិកតា ស្ថិតនៅភាគនិរតីនៃប្រទេសកម្ពុជា។ព្រៃនៅជួរភ្នំក្រវាញ ជារបាំងធម្មជាតិដ៏សំខាន់នៅកម្ពុជាដែលវាអាចស្រូបកាបូនបានច្រើនជាងគេនៅតំបន់អាស៊ីនិងជួយកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់។ លើសពីនេះបើតាមក្រសួងបរិស្ថាន នៅថ្ងៃទី២៣ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១នេះ បានឱ្យដឹងថា ជួរភ្នំក្រវាញគឺជាព្រៃទឹកភ្លៀងដ៏អស្ចារ្យចុងក្រោយតែមួយគត់ នៅតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។ ជួរភ្នំក្រវាញគឺជាឈ្មោះដែលគេដាក់តាមរុក្ខជាតិម្យ៉ាងដែលដុះក្នុងព្រៃភ្នំ គឺដើមក្រវាញ។បើតាមសៀវភៅខ្ញុំចង់ដឹងរបស់អង្គការស៊ីប៉ា ដែលមានចំណងថា«យល់ដឹងពីភាគខាងត្បូងនិងតំបន់មាត់សមុទ្រកម្ពុជា» ជួរភ្នំក្រវាញ លាតសន្ធឹងពីខេត្តប៉ៃលិនដល់ខេត្តកំពត ស្របតាមបណ្តោយឆ្នេរ។ ជួរភ្នំដ៏វែងដែលមានព្រៃក្រាស់នេះ សម្បូរដោយសត្វតូច-ធំ ច្រាំងចោតៗ និងកំពូលភ្នំខ្ពស់ៗ កម្ពស់ជាមធ្យម ១ពាន់ម៉ែត្រដែលវាជាជញ្ជាំងខណ្ឌទំនាបកណ្តាលនិងតំបន់មាត់សមុទ្រ។
នៅផ្នែកត្បូងភ្នំឱរ៉ាល់គេឃើញមានខ្ពង់រាបគិរីរម្យ ដែលសម្បូរទៅដោយដើមស្រល់ដ៏ស្រស់ត្រកាល។នៅឯនាយច្រកពេជ្រនិល ជួរភ្នំដំរីលាតសន្ធឹងពីជើងទៅត្បូង រហូតដល់សមុទ្រ ហើយនៅខាងចុង មានមុខចំណោតភ្នំបូកគោ។ជួរភ្នំក្រវាញ សម្បូរទៅដោយព្រៃស្តុក ទឹកធ្លាក់ស្អាតៗ ដែលអាចធ្វើឲ្យតំបន់នេះ ក្លាយជាទីតាំងទេសចរណ៍ដ៏មានសក្តានុពល។លើសពីនេះ ក៏មានសត្វព្រៃជាច្រើនប្រភេទដូចជា ដំរី ខ្លា ក្រពើ ទោច ពស់ សត្វស្លាបនិងសត្វល្អិតជាដើម។ ក្រៅពីនេះ ក៏មានកំណប់រ៉ែច្រើនមុខនិងថ្មកែវសម្រាប់យកមកឆ្លាក់ធ្វើជាគ្រឿងលម្អថែមទៀតផង។ ដោយសារតែខ្វះផ្លូវគមនាគមន៍ទើបតំបន់នេះ ពុំសូវមានមនុស្សរស់នៅច្រើន និងទទួលបានការស្រាវជា្រវតិចតួចនៅឡើយ។យ៉ាងណាមិញ  ក្រសួងបរិស្ថាន និងអង្គការសម្ព័ន្ធមិត្តសត្វព្រៃ(Wildlife Alliance) បានសហការគ្នាយ៉ាងល្អ ជាមួយអាជ្ញាធរគ្រប់លំដាប់ថ្នាក់ដើម្បីធ្វើការងាររួមគ្នាការពារនិងអភិរក្ស រក្សាប្រព័ន្ធគុណភាពអេកូឡូស៊ី បង្កើនគម្របបៃតង ការរស់នៅដោយចរភាពក្នុងបរិបទនៃការប្រែប្រួលអាកាសធាតុ។
លើសពីនេះ ក្រសួងបរិស្ថា នក៏បានសហការអនុវត្តកម្មវិធីរេដបូក(REDD+) ជាមួយដៃគូដើម្បីលក់កាបូនសម្រាប់រស់នៅដោយចីរភាពនិងដើម្បីផ្តល់ឱកាសថែមទៀត ដល់សហគមន៍តំបន់ការពារធម្មជាតិ ក្នុងការគិតគូរពីបរិស្ថាន និងការអភិរក្សធនធានធម្មជាតិជីវៈចម្រុះតាមទិសស្លោក «រក្សាព្រៃឈើឈរដើម្បីជីវភាពរុងរឿងនាពេលអនាគត»៕

Pursat Province : The Cardamom Mountains
The Cardamom Mountains cover an area of ​​1.5 million hectares in southwestern Cambodia. The forests in the Cardamom Mountains are an important natural barrier in Cambodia, absorbing the most carbon in Asia and helping to reduce greenhouse gas emissions. In addition, according to the Ministry of Environment on March 23, 2021, the Cardamom Mountains are the last remaining great rainforest in Southeast Asia. The Cardamom Mountains are named after a plant that grows in the mountains, the cardamom tree. According to the book I Want to Know by SIPA, titled “Understanding Southern and Coastal Cambodia,” the Cardamom Mountains stretch from Pailin to Kampot province, along the coast. This long, densely forested mountain range is rich in small and large animals, steep cliffs, and high peaks, averaging 1,000 meters high, that form a wall between the central plains and the coastal areas.
In the southern part of the Aural Mountains, there is the Kirirom Plateau, which is rich in beautiful pine trees. Beyond the Pich Nil Pass, the Elephant Range stretches from north to south to the sea, and at the end, there is the slope of Bokor Mountain. The Cardamom Range is rich in forests and beautiful waterfalls, which can make this area a potential tourist destination. In addition, there are many types of wildlife such as elephants, tigers, crocodiles, lizards, snakes, birds and insects, etc. In addition, there are many mineral deposits and marbles for carving as ornaments. Due to the lack of transportation, this area is not very populated and has received little research. However, the Ministry of Environment and the Wildlife Alliance have worked well with authorities at all levels to work together to protect and conserve, maintain ecological quality, increase green cover, and live sustainably in the context of climate change.
In addition, the Ministry of Environment has also collaborated to implement the REDD+ program with partners to sell carbon for sustainable living and to provide more opportunities for protected area communities to consider the environment and conserve natural resources and biodiversity under the slogan "Keeping forests standing for a prosperous future."