ខេត្តកំពត : ភ្នំឈ្ងោក
ភ្នំឈ្ងោក​ គឺជាប្រាសាទបុរាណសាងសង់ពីឥដ្ឋសុទ្ធសាធមួយ ដែលស្ថិតនៅក្នុងរូងភ្នំ ខ្ពស់ពីដីយ៉ាងហោចណាស់ក៏ ៤០ម៉ែត្រដែរ។ វាមានតែមួយគត់នៅកម្ពុជាចម្ងា​យ​១២ គីឡូម៉ែត្រ​ ភាគ​ខាងកើត​ខេត្ត​កំពត ប្រមាណ ២០នាទី ពោលគឺនៅតាមផ្លូវពីកំពតទៅកែប នៅខាងឆ្វេងដៃ នឹងមានស្លាកសញ្ញាបង្ហាញផ្លូវតាំងពីមាត់ច្រក រហូតដល់ ភ្នំជាហូរហែ។
ភ្ញៀវទេសចរណ៍ជាច្រើន​ បានរំលងកន្លែងដ៏ស្រស់ស្អាតបែបប្រវត្តិសាស្ត្រចំណាស់មួយនេះ។
វារឹតតែពិសេសសម្រាប់ អ្នកចូលចិត្តផ្សងព្រេង ពួកគេអាចធ្វើដំនើរតាមរូងភ្នំដើម្បីទៅដល់ប្រាសាទនោះ ដោយការនាំផ្លូវពីកុមារតូចៗបាន។​ មិនត្រឹមតែមានប្រាសាទ យើងក៏អាចឡើងភ្នំមើលទេសភាពចំការដែលនៅខាងក្រោមបាន។ រូងភ្នំមាសភាពងងឹត នឹងតម្រូវអោយមានការប្រុងប្រយ័ត្នខ្ពស់ផងដែរ។ទៅតាមអ្នកដែលបានចូលទស្សនា បានអោយដឹងថា ភ្ញៀវជាតិ គឺអាចចូលបានដោយសេរី ឯភ្ញៀវបរទេស ប្រហែលជាតម្រូវអោយបង់ប្រាក់ចំនួនមួយដុល្លារ។ភ្នំ​ឈ្ងោកនេះ មាន​ទីតាំង​ស្ថិតនៅ​ក្នុង​ភូមិ​បុស្ស​ត្របែក ឃុំ​ត្រពាំង​ព្រីង ស្រុក​ទឹក​ឈូ ខេត្តកំពត។ប្រាសាទភ្នំឈ្ងោកសម័យវប្បធម៌សម័យចេនឡា ក៏ដូចជាសម័យនគរដែរ គេឃើញមានការគោរពសក្ការ:នូវរូងភ្នំដែលមានលក្ខណ: ពិសិដ្ឋក្នុង ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន ។ លក្ខណ:ពិសិដ្ឋនៃរូងភ្នំទាំងនោះអាចឆ្លុះបញ្ចាំងតាមរយ:វត្តមាននៃប្រសាទឥដ្ឋមួយចំនួន ។ ខុសពីប្រសាទភ្នំខ្យងដែលស្ថិតនៅក្នុងរូងភ្នំ ប្រាសាទភ្នំឈ្ងោកនៅខេត្តកំពតជាប្រាសាទឥដ្ឋសុទ្ធសាធ ហើយមានលក្ខណ:ពិសេសត្រង់ថា ប្រាសានេះត្រូវបានកសាងឡើងនៅក្នុងរូងភ្នំដែលស្ថិតនៅខ្ពស់ពីដីយ៉ាងហោចណាស់ក៏ ៤០ម៉ែត្រដែរ ។ គឺលក្ខណ:ពិសេសនេះហើយដែលធ្វើអោយប្រាសាទនេះមានមហិទ្ធិឬទ្ធិ និងកេរ្តិ៏ឈ្មោះល្បីល្បាញក្នុងអតីតកាល ។ ម្យ៉ាងទៀតរមណីយដ្ឋាននេះជាបូជនីយដ្ឋានយ៉ាងសំខាន់ ក្នុងសម័យមួយដែលជនជាតិខ្មែរយើងនៅកាន់ព្រហ្មញ្ញសាសនា។ នៅពេលដែលយើងឈានជើងចូលក្នុងប្រសាទឥដ្ឋនេះ យើងប្រទះឃើញលិង្គថ្មថម្មជាតិមួយដុះចេញពីបាតភ្នំ ស្ថិតនៅចំកណ្តាលប្រាសាទ ។ យើងអាចបញ្ជាក់បានថា លិង្គថ្មដ៏ចំលែកនេះដើមឡើយមានទ្រោនី(យោនី)ទ្រ ប៉ុន្តែឥលូវត្រូបាក់បែកជាបី កំណាត់ រួចត្រូវគេយកទៅចោលនៅប្រាសាទខាងស្តាំ ។ ថ្មីៗនេះវាត្រូវបានឆ្មាំនៅភូមិយកចំនែកយោនីទៅជួសជុល ហើយដាក់នៅកន្លែងដើមវិញ ពោលគឺបានបញ្ចូលលិង្គឲ្យដូចសភាពដើមវិញ។ បើប្រៀបធៀបប្រាសាទភ្នំឈ្ងោកទៅនិងប្រាសាទអាស្រមមហាឬសីអាចអោយដឹងថាប្រាសាទនេះមានឥទ្ធិពល វប្បធ៌មអង្គរបុរី ។ ការស្ថា បនាប្រាសាទនេះក្នុងរូងភ្នំ គឺជាបង្ហាញនូវទស្សនសំយោគនៃមនោគមវិជ្ជារវាងជំនឿខ្មែរក្នុងភូមិភាគនេះ និងជំនឿបែបឥណ្ឌា និយម ។ ការពិតការបូជាភ្នំបានកើតឡើងមុនសម័យប្រវត្តិសាស្ត្រម្លេះ ។ បើពិនិត្យអោយល្អិតល្អន់ទៅ បានឃើញថាប្រាសាទនេះមានតួប្រាង្គតែមួយគត់ ហើយត្រូវបានកសាងលើឃើនមួយផ្អិបជាប់នឹងជញ្ជាំងភ្នំដោយចែកចេញជាពីរផ្នែក ។ ផ្នែកខាង លើមានដំបូលមួយមានជំរាលបួន ដោយមានកំពូលជំទីតពីលើយ៉ាងសង្ហា ។ ប្រសាទនេះមានសណ្ឋានដូចមើមខ្ទឹម គួអោយគយគន់ក្រៃលែង ។ រីé នៅខាងក្រោមគេសង្កេតឃើញមានក្បាច់ជាបន្ទាត់ផ្តេកឆ្នូតៗ ដូចនៅក្រោមប្រាសាទសំបូរព្រៃគុគ ឬប្រាសាទគោគព្រះធាតុដែ ។ប្រាសាទនេះស្ថិតនៅក្នុងលរចនាបទ្មលាបរវ័ត ចុងសតវត្សទី ៦ និងដើមសតវត្សទី ៧ នៃគ្រឹស្តសរាជ ។ លក្ខណ:របស់ផ្តែគឺក្បាច់ផួងមាលារំយោលជាឆ្នួតធ្នូ ហើយនៅចំកណ្តាលផ្តែរគេឈើញមានរង្វង់មូលមួយដែលពុំទាន់មានក្បាច់ក្បូនៅឡើយ ។ សូមជំរាបឡើងវិញថា នៅមានប្រាង្គប្រាសាទ ពីរទៀតយ៉ាងសំខាន់ដែរ ក្នុងខេត្តកំពត មួយនៅជិតទូកមាស គែប្រាសាទទ្រទ្រង់ និងមួយទៀតនៅភ្នំខ្យង ដែលមានអាយុកាលមិនខុសគ្នាប៉ុន្មានជាមួយប្រាសាទ ភ្នំឈ្ងោក គឺប្រាសាទភ្នំខ្យង ។

Kampot Province : Phnom Chhnok
Phnom Chhnok is an ancient temple built entirely of bricks, located in a cave, at least 40 meters above the ground. It is unique in Cambodia, located 12 kilometers east of Kampot province, about 20 minutes, on the road from Kampot to Kep, on the left, there will be a sign showing the way from the mouth of the gorge to Phnom Chea Ho He.
Many tourists have missed this beautiful, ancient historical place.
It is even more special for adventure lovers, they can walk through the cave to reach the temple, guided by small children. Not only is there a temple, we can also climb the mountain to see the scenery of the fields below. The Golden Cave of Darkness requires extreme caution. According to those who have visited, domestic visitors can enter for free, while foreign visitors may be required to pay a fee of one dollar. Phnom Chingok is located in Bus Trabek Village, Trapeang Pring Commune, Teuk Chhou District, Kampot Province. Phnom Chingok Temple dates back to the Chenla Culture Period, as well as the Kingdom Period. Caves with sacred characteristics were revered in the Kingdom of Cambodia today. The sacred nature of these caves can be reflected in the presence of some brick temples. Unlike the Phnom King Temple, which is located in a cave, Phnom Chingok Temple in Kampot Province is a purely brick temple, and its special feature is that this temple was built in a cave that is at least 40 meters above the ground. It is this special feature that made this temple so great and famous in the past. In addition, this site is an important monument in a time when the Khmer people were practicing Brahmanism. When we stepped into this brick temple, we found a natural stone lingam growing from the bottom of the mountain in the middle of the temple. We can confirm that this strange stone lingam originally had a vagina (yoni), but now it has broken into three pieces and been thrown away in the temple on the right. Recently, the village guards took the vagina part to repair and put it back in its original place, that is, they inserted the lingam as it was in its original state. Comparing the temple of Phnom Chhnok and the temple of Asram Maharu Si, it can be said that this temple is influenced by Angkor Borei culture. The construction of this temple in a cave shows a synthesis of ideology between the Khmer beliefs in this region and Indian beliefs. In fact, mountain worship occurred before the historical period. If you look closely, you will see that this temple has a single structure and is built on a single kern attached to the mountain wall, divided into two parts. The upper part has a four-tiered roof with a beautiful peak. This roof is shaped like a garlic bulb, which is very attractive. Below, you can see a pattern of horizontal lines, like the one under the Sambor Prei Kuk Temple or the Kok Preah That Temple. This temple is in the Malabar style of the late 6th and early 7th centuries of the Christian era. The features of the roof are the style of the phoung mala tassel as a bow, and in the middle of the wooden roof there is a round circle that has not yet been decorated with a bow. Please note that there are two other important temples in Kampot province, one near the Golden Boat, the Prasat Sutthong, and the other on Phnom Keng, which is not much different in age from the Phnom Chingk Temple, the Phnom Keng Temple.