ខេត្តកោះកុង : ភ្នំម្រេចកង្កែប អារ៉ែង
សហគមន៍អេកូទេសចរណ៍តំបន់ស្ទឹងអារ៉ែង ជាសហគមន៍តំបន់ការពារធម្មជាតិមួយនៅក្នុងឧទ្យានជាតិជួរភ្នំក្រវាញខាងត្បូង បានទទួលជំនួយមូលនិធិពីក្រសួង សាងសង់ស្ពានឆ្លងកាត់អូរ ជណ្តើរឡើងទៅកាន់ភ្នំម្រេចកង្កែប ក្នុងនោះមានស្ពាន ជណ្តើរ ប្រកាន់ដៃសុវត្តិភាព ដែលបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលក្នុងការធ្វើដំណើរទៅកម្សាន្តទៅលើភ្នំម្រេចកង្កែប ។
សហគមន៍តំបន់ការពារធម្មជាតិ បានទទួលការគាំទ្រជាខ្សែក្រវាត់បៃតង ក្នុងការជួយគ្រប់គ្រងធនធានធម្មជាតិ។ ក្នុងពេលកន្លងទៅនេះ ក្រសួងបរិស្ថានបានគាំទ្រជាមូលនិធិ ជួយដល់សហគមន៍នៅតាមតំបន់ការពារធម្មជាតិ ដើម្បីពង្រឹងការបង្កើនជីវភាពប្រជាពលរដ្ឋ និងការអភិរក្សធនធានធម្មជាតិ ។ ភ្នំម្រេចកង្កែប គឺស្ថិតនៅក្នុងតំបន់ស្ទឹងអារ៉ែង ក្នុងភូមិច្រកឫស្សី ឃុំជំនាប់ ស្រុកថ្មបាំង ខេត្តកោះកុង។ ភ្នំម្រេចកង្កែបតំបន់ធម្មជាតិមួយកន្លែង ដែលមានសក្តានុពលទេសចរណ៍ធម្មជាតិល្អឯក ប្រៀបដូចឋានសួគ៌ សម្រាប់អ្នកទេសចរផ្សងព្រេង ដែលនៅពេលបានមកដល់ និងបានទស្សនា ស្ទឹងពពក សមុទ្រឈើ សត្វព្រៃ ទឹកជ្រោះល្អស្រស់គ្មានគូប្រៀប ហ្វូងសត្វហិចហើរលើអាកាស ចម្ការដំណាំរបស់បងប្អូនជនជាតិដើមភាគតិច នៃតំបន់អារ៉ែង និងតំបន់បុរាណជាដើម។ប្រធានសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍តំបន់ស្ទឹងអារ៉ែងលោក ឡុង កយ បានឱ្យដឹងថា កាលពីឆ្នាំ ២០១៩ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន ដែលបានអញ្ជើញទៅទស្សនកិច្ចនៅតំបន់ភ្នំម្រេចកង្កែបនេះឃើញមានស្ថានភាពលំបាក ហើយបានឱ្យសហគមន៍ស្នើសុំការអភិវឌ្ឍតំបន់ភ្នំម្រេចកង្កែប។ រហូតមកដល់ចុងឆ្នាំ ២០២១ មន្រ្តីនៃមន្ទីរបរិស្ថានខេត្តកោះកុង បានសម្របសម្រួលជាមួយសហគមន៍ បានកសាង និងអភិវឌ្ឍន៍តំបន់ភ្នំម្រេចកង្កែបបានចាប់ផ្តើម ក្នុងនេះបាន សាងសង់ស្ពានឆ្លងកាត់អូរមួយចំនួន បានធ្វើជណ្តើរឡើង ធ្វើបន្ទប់ទឹកស្អាត មានអនាម័យ សាសង់ជារនាំងការពារសុវត្តិភាព បំពាក់ប្រព័ន្ធទឹកស្អាតរួមមាន ស៊ីទែនទឹក សូឡា និងសាងសង់ផ្ទះចុងភៅ១ខ្នងផងដែរ។ សម្រាប់សមិទ្ធផលទាំងអស់ នេះបានធ្វើរួចរាល់នៅអំឡុងដើមឆ្នាំ ២០២២កន្លងមក ដែលជួយឱ្យអ្នកទេសចរងាយស្រួលធ្វើដំណើរកម្សាន្តទីកន្លែងនេះ និងចំនួនភ្ញៀវទេសចរកើនឡើងបន្តបន្ទាប់។ប្រធានសហគមន៍រូបនេះ ថា ភ្នំម្រេចកង្កែបបានក្លាយជាតំបន់រមណីយដ្ឋានបែបធម្មជាតិ ស្ទើរគ្រប់រដូវកាល ហើយនៅពេលភ្ញៀវទេសចរបាន ទៅដល់ពយម្រេចកង្កែបនៅលើភ្នំកម្ពស់ប្រមាណជាង ៤៥០ ម៉ែត្រ គឺពួកគាត់អាចបោះតង់ ឬចងអង្រឹង សម្រាកក្រោមដើមឈើដ៏ត្រជាក់ល្ហឹមគ្រប់រដូវកាល។
លោកបន្តថា ភ្ញៀវទេសចរដែលមានបំណងទៅកម្សាន្តនៅទីនោះ អាចទំនាក់ទំនងទៅសហគមន៍អេកូទេសចរណ៍ស្ទឹងអារ៉ែង ដោយប្រជាសហគមន៍ មានផ្តល់សេវាកម្មទេសចរណ៍ ដូចជា ការរៀបចំម្ហូបអាហារ ការផ្ដល់សុវត្ថិភាព និងការនាំផ្លូវ ដើម្បីបង្កលក្ខណៈងាយស្រួលជូនភ្ញៀវទេសចរ។
គួរបញ្ជាក់ថា កាលពីអំឡុងពាក់កណ្តាលឆ្នាំ២០២២មន្ទីរបរិស្ថានខេត្តកោះកុងបានរកឃើញ តំបន់ទឹកធ្លាក់ដ៏ មានសក្តានុពល នៃអេកូទេសចរណ៍ធម្មជាតិ មួយកន្លែង ដែលបានបង្កប់លាក់ខ្លួន នៅលើខ្នងភ្នំម្រេចកង្កែបនេះ...៕

The Stung Areng Ecotourism Community, a protected area community in the Southern Cardamom Range National Park, has received funding from the Ministry to build a bridge across the stream and stairs to the Monkey Pepper Mountain, including a bridge and stairs with safety railings, which will make it easier to travel to Monkey Pepper Mountain.
The protected area community has received support from the Green Belt to help manage natural resources. In the past, the Ministry of Environment has provided funding to help communities in protected areas to strengthen their livelihoods and conserve natural resources. Monkey Pepper Mountain is located in the Stung Areng area in Chak Russey Village, Chamnab Commune, Thmar Bang District, Koh Kong Province. Phnom Peper Kangkep is a natural area with unique natural tourism potential, like a paradise for adventurous tourists who, upon arrival, have visited the Cloud River, the Sea of ​​Trees, wild animals, incomparable waterfalls, flocks of birds flying in the sky, the fields of indigenous people of the Areng region and ancient sites, etc. The head of the Areng River Eco-Tourism Community, Mr. Long Koy, said that in 2019, His Excellency the Minister of Environment, who visited Phnom Peper Kangkep, saw the difficult situation and asked the community to request the development of Phnom Peper Kangkep. Until the end of 2021, officials from the Koh Kong Provincial Department of Environment coordinated with the community to build and develop the Monkey Pepper Mountain area. This included building bridges across several streams, building stairs, building clean and hygienic bathrooms, building safety barriers, installing a clean water system including a water heater and solar panels, and building a cook's house. All of these achievements were completed in early 2022, which helped tourists easily travel to this place and the number of tourists continued to increase. The community leader said that Monkey Pepper Mountain has become a natural resort area in almost all seasons, and when tourists reach Monkey Pepper Mountain on a mountain at an altitude of more than 450 meters, they can pitch tents or hang hammocks and rest under cool trees in all seasons.
He said that tourists who want to visit there can contact the Stung Areng Eco-Tourism Community, where the community provides tourism services such as food preparation, security, and guidance to make it easier for tourists. In mid-2022, the Koh Kong Provincial Department of Environment discovered a potential waterfall area for eco-tourism hidden on the back of the Kangkep Pepper Mountain...