ខេត្តបាត់ដំបង : សំណង់អគារសម័យបុរាណ
សំណង់អគារសម័យបុរាណជាច្រើន ដែលបានបន្សល់ទុកអស់រយះពេលចន្លោះពី ៩០ ទៅ ១០០ ឆ្នាំ នៅចំកណ្តាល បេះដូងនៃក្រុងបាត់ដំបងរហូតដល់បច្ចុប្បន្ន នៅតែបង្ហាញរូបរាងយ៉ាងស្រស់បំព្រងនិងកំពុងពេញនិយមក្នុងការទស្សនាកម្សាន្តពីសំណាក់ភ្ញៀវទេសចរជាតិនិងអន្តរជាតិ ខណះបច្ចុប្បន្នអាជ្ញាធរបានយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើបរិស្ថាននិងដងផ្លូវសាធារណះឲ្យមានភាពទូលាយ សម្រាប់បម្រើដល់ភ្ញៀវទេសចរអន្តរជាតិ ធ្វើដំណើរថ្មើរជើងដើម្បីទស្សនាអគារបុរាណ។អតីតនាយកសាលាម្នាក់ក្នុងទសវត្សរ៍ឆ្នាំ១៩៨០ គឺព្រឹទ្ធាចារ្យ ពុទ្ធ សំរិទ្ធ រស់នៅក្នុងក្រុងបាត់ដំបងបានលើកឡើងថា បើតាមលោកនៅចាំខ្លះៗ ការសាងសង់អគារបុរាណក្នុងក្រុងមាន ៣ ដំណាក់កាលពីគ្នា ហើយការសាងសង់ទៀតសោត ក៏មានទុកចន្លោះផ្លូវសម្រាប់ការដើរកម្សាន្ត និងសម្រាប់រថយន្តអគ្គិភ័យចេញចូលងាយស្រួលផងដែរ បើសិនមានករណីអគ្គីភ័យនោះគឺមានផ្លូវលេខ ១ កន្លះ និងលេខ ២ កន្លះ ដែលនេះជាការឆ្លាតវៃនិងជាលក្ខណះ ការពាររបស់បុរាណកាលណោះ។
ព្រឹទ្ធាចារ្យរូបនេះបន្តថា អគារផ្ទះល្វែងដែលបានសាងសង់ក្នុងក្រុងភាគច្រើនមានកម្រឹតត្រឹម ២ ជាន់ប៉ុណ្ណោះ មានទទឹង ៥ ម៉ែត្រ និង បណ្តោយ ២០ ម៉ែត្រ មានជញ្ជាំងជាប់គ្នា ដំបូលប្រកដោយក្បឿងដីឥដ្ឋ និងនៅផ្នែកខាងក្រោយនិងខាងមុខផ្ទះខ័ណ្ឌគ្នាដោយអណ្តូងខ្យល់ ហើយបង្អួច ទ្វារ និងជណ្តើរ ធ្វើអំពីឈើ តែខុសគ្នាត្រង់សម័យកាលបារាំងមានក្បាច់រចនាបថច្រើនជាងសម័យសង្គមរាស្ត្រនិយម។
លោកថា “និយាយទៅ ខ្ញុំសង្កេតឃើញ មានភាពខុសគ្នា ២ ត្រង់ថា សម័យបារាំងមានរូបចម្លាក់ក្បាច់ក្បូរច្រើន ហើយសម័យរាស្ត្រនិយមគឺមានលក្ខណះសាមញ្ញជាង”។សំណង់អគារបុរាណក្នុងក្រុងមួយចំនួនត្រូវបានជួសជុលផ្នែកខ្លះៗ ដោយរក្សាទម្រង់ដើមដូចជាទ្វារធ្វើពីឈើ បង្អួច ជាដើមក៏ត្រូវបានលាបថ្នាំបន្ថែម។ បច្ចុប្បន្នអាជ្ញាធរខេត្តបានរៀបចំសណ្តាប់ធ្នាប់សាធារណះក្នុងក្រុងបានល្អប្រសើរជាងមុន សម្រាប់បម្រើដល់ភ្ញៀវធ្វើដំណើរទស្សនាអគារបុរាណចាប់ពីផ្លូវលេខ ១ រហូតដល់ផ្លូវលេខ ៣។ អ្វីដែលសំខាន់មានភាពស្មុគស្មាញ និងខ្វះសណ្តាប់ធ្នាប់នោះស្ថិតនៅផ្លូវលេខ១កន្លះ និង២កន្លះ ដែលក្នុងរយះពេលកន្លងទៅ ខ្វះការចូលរួមពីប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅតែពេលនេះហាក់ខុសប្លែកពីគ្រានោះឆ្ងាយណាស់ ទាំងបរិស្ថានទាំងដងផ្លូវ សាធារណះក្នុងក្រុង។
លោក ហម អរុណ អនុប្រធាន នៃមន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តបាត់ដំបងបានឲ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នសំណង់អគារផ្ទះបុរាណ ដែលបានបន្សល់នៅក្នុងក្រុងបាត់ដំបងសរុបមានចំនួន ៨០០ខ្នងផ្ទះ ស្ថិតនៅក្នុងកណ្តាលនៃក្រុងបាត់ដំបង ចន្លោះពីផ្លូវលេខ ១ ដល់ផ្លូវលេខ៣ បូករួមទាំងនៅវត្តគរផង។
លោកថា ផ្ទះបុរាណនៅក្រៅពីក្រុងបាត់ដំបង ក៏មានច្រើនដែរដែលពលរដ្ឋកំពុងរស់នៅ ព្រោះផ្ទះទាំងនោះស្ថិតក្នុងរយះកាលក្រោម ៥០ ឆ្នាំ មិនចាត់ទុកជាផ្ទះបុរាណទេ បើចាប់ពីចន្លោះ៩០ ទៅ ១០០ ឆ្នាំ ទើបកំណត់ជាផ្ទះបុរាណនិងជាប្រវត្តិសាស្ត្រ៕

Battambang Province : Ancient building construction
Many ancient buildings that have been left for between 90 and 100 years in the heart of Battambang until now still look beautiful and are popular for sightseeing by national and international tourists. Currently, the authorities have paid attention to the environment and public roads to be spacious to serve international tourists who travel on foot to visit ancient buildings. A former principal in the 1980s, Reverend Puth Samrith, who lives in Battambang, said that according to what he remembers, the construction of ancient buildings in the city had three stages, and the construction also left space for walking and for fire trucks to easily enter and exit. In case of fire, there were roads No. 1 and a half and No. 2 and a half, which was a smart and protective feature of the ancient times.
The elder said that most of the apartment buildings built in the city are only 2 stories high, 5 meters wide and 20 meters long, with solid walls, a roof made of clay tiles, and a wind tunnel at the back and front of the house. The windows, doors, and stairs are made of wood, but the French period has a more elaborate style than the Socialist period. He said, “I can see two differences: the French period has many elaborate sculptures, and the Socialist period has a simpler style.” Some ancient buildings in the city have been partially renovated, maintaining the original form, such as wooden doors and windows, and have been painted. Currently, the provincial authorities have better organized public order in the city to serve visitors to visit ancient buildings from Street No. 1 to Street No. 3. The main thing that is complicated and lacking in order is on streets 1.5 and 2.5, which in the past lacked participation from the people living there, but now it seems very different from that time, both the environment and the streets and public spaces in the city.
Mr. Ham Arun, Deputy Director of the Battambang Provincial Tourism Department, said that currently, the remaining ancient houses in Battambang city total 800 houses, located in the center of Battambang city, between streets 1 and 3, including Wat Kor.
He said that there are also many ancient houses outside Battambang city that people are living in because those houses are under 50 years old, not considered ancient houses. If they are between 90 and 100 years old, they are considered ancient and historical houses.